Většina lidí, kteří si pořizují svého prvního psa neřeší takzvané papíry a s velkým očekáváním a nadšením si pořídí psa bez průkazu původu. Často neřeší, jak bude pes vypadat a chovat se v dospělosti, jaké zdravotní problémy mohou pocházet právě z křížení psů. Navíc většina prodejců a množitelů vám nevysvětlí, co to znamená, když pes nemá papíry ani to, proč papíry nemá. Většina psů bez průkazu původu má nejistý původ a často jsou výsledkem neřízeného množení psů v množinách.
Kdy si určitě pořídit psa s průkazem původu
Jsou chvíle, kdy je opravdu vhodnější pořídit si psa s průkazem původu a raději si připlatit. Především pokud chcete opravdu psa určitého plemene a chcete, aby vykazoval charakteristické rysy tohoto plemene, pak si určitě pořiďte psa s průkazem původu z chovatelské stanice, kterou si máte možnost dopředu prověřit. Další situace, kdy je určitě vhodnější trvat na psovi s průkazem je ta, když potřebujete psa na práci. Například na canisterapii, agility či psa pro myslivost potřebujete opravdu kvalitního psa s určitými charakterovými rysy.
Jak postupovat, pokud nechcete psa s průkazem původu?
Pokud nechcete za psa utrácet x tisíc a chcete psa bez průkazu, pak vám určitě nic nebrání. Dejte si však pozor, abyste nenaletěli množiteli, který množí psy ve velkém a týrá je. Pokud tedy chcete psa bez průkazu, pak se ideálně stavte v útulku a podívejte se po pejscích k adopci. Často jsou k adopci štěňata či velice mladí psi, kteří jsou šťastni, když si je někdo vezme. Pokud chcete i přes to štěně koupit, proklepněte si dotyčného, který psa prodává, a určitě chtějte vidět místo, kde pes žije, chtějte vidět fenu, která psa porodila a také sourozence. Proč? Množitelé většinou odmítají brát zájemce o psy tam, kde žijí právě proto, jak to tam vypadá. Často totiž psi žijí v katastrofálním prostředí a jsou jen prostředkem jak se dostat k penězům.