Uvažujete o stavbě betonového plotu a chtěli byste si jej postavit sami? Proč ne, možná si s tím skutečně poradíte, ale měli byste předem vědět, co vás čeká:
S jakými potížemi se tu můžete setkat
Dostane vás výkop – vykopat jámu pro zabetonování jedné plotové trubky, která je hluboká tak sotva půl metru, zvládnete pravděpodobně sami. Vystačíte s obyčejným rýčem, nebo si vypomůžete krumpáčem a lopatou. Jenže u betonového plotu na vás čeká jáma hluboká cca 80 cm, a to nebude jedna, ale s velkou pravděpodobností víc, jak deset. A u oplocení kolem celé parcely o rozměrech obvyklých, tedy např. 20 x 40 metrů, to bude celkem 58 sloupků https://www.svscr.cz/uredni-deska/ Pokud je budete hloubit ručně, zabere vám to minimálně týden a může vás to fyzicky doslova odrovnat.
Dostane vás skladování materiálu – objednáte-li si materiál pro výstavbu betonového plotu, přivezou vám jej pravděpodobně na paletách. Ty bude zapotřebí někam složit a k tomu budete potřebovat nějaké dopravní mechanismy, např. vysokozdvižný vozík, paletizační ruční vozík, traktor s paletizačním nástavcem atp. Budete muset skloubit pronájem vozíku se dnem, kdy vám materiál dovezou, a také musíte mít připravené místo, kam vše složíte. Vše bude ve vaší režii a uděláte-li někde technickou či organizační chybu, také za ni budete zodpovědní.
Dostane vás přenášení desek – nosit jednu desku za druhou z místa na místo, řekněme z jednoho konce parcely na druhý, vás může značně vyčerpat. Jedna deska váží skoro metrák a pro dvě osoby je to důkladná posilovna. A pokud bude plot delší a nejste-li na tuto práci zvyklí, může to mít dalekosáhlé dopady na vaše zdraví.
Dostane vás zvedání desek do výšky – a zde se už bez mechanizace pravděpodobně neobejdete. Budujete-li oplocení pouze nízké, metr vysoké se dvěma deskami nad sebou, zřejmě to zvládnete i bez mechanizace, ale u vyšších plotů bude pravděpodobně zvedání a zasouvání desek do drážek ve sloupcích již nad vaše síly.