Recenze na bulharský Tribulus neboli kotvičník vás mohou snadno přesvědčit o tom, že adaptogenní bylinky skutečně účinkují. Nejste však sami, kdo má takovou zkušenost za sebou, účinnost těchto zázračných bylinek je známa již po staletí a u některých dokonce po tisíciletí.
Adaptogen – to je takový zvláštní název, viďte, ale má svá opodstatnění, neboť úzce souvisí s adaptací na stresové prostředí a vlivy. Adaptace organismu na stres probíhá tak, že se srazí hodnota stresových hormonů a naopak posílí tvorba testosteronu a dalších látek, které udržují v organismu hormonální rovnováhu. Ta je nesmírně důležitá pro celou řadu biochemických procesů, nejen pro udržování svalové síly, budování svalové hmoty a pro podporu erekce, hormonální rovnováhu potřebujeme i pro dýchání, látkovou výměnu, imunitní systém, trávicí procesy, a pro podporu krevního oběhu i nervové soustavy.
Adaptogenní bylinky včetně kotvičníku udržují hormonální rovnováhu a podporují tvorbu testosteronu tak, že dodávají organismu potřebné živiny, a on (organismus) si už na základě DNA dokáže poradit sám. Důležité je ovšem snažit se eliminovat stresové vlivy na minimum, protože stres je právě hlavní příčinou, proč se tělu nedostává testosteronu, a proč v krevním oběhu převládají stresové hormony kortizol a adrenalin.
Možná se ptáte, proč zrovna tyto bylinky, jako je kotvičník, anebo Maca peruánská či Ashwagandha, dovedou zásobovat lidské tělo tolika živinami, a kde se v nich vzaly. Odpověď je jednoduchá – většina z nich roste ve velmi drsném prostředí, a aby tu rostliny mohly přežít, absorbují do svých kořenů obrovské množství výživových látek – zejména minerálů a stopových prvků, které pak přetváří na různé vitamíny a jiné biochemické sloučeniny. Proto se jim také říká superpotraviny, neboť obsah živin je skutečně enormní.