Bydlet chce jak známo každý. Ovšem pro naprostou většinu z nás není shánění si bydlení ničím jednoduchým. A to z toho důvodu, že jde o finančně hodně náročnou záležitost. A každý, kdo někdy alespoň koutkem oka zahlédl ceny, jež se na trhu s nemovitostmi běžně žádají, se mnou bude určitě souhlasit, že to, co se v tomto oboru platí, je nad možnosti běžného člověka. A našetřit si tolik, kolik je třeba, dost brzy na to, aby mohl někdo vstoupit do samostatného života ve vlastním domě nebo aspoň bytě, je ryzí utopie.
A proto si ti, kdo potřebují vlastní bydlení, kdo nemohou nebo nechtějí dále setrvávat pod jednou střechou se svými rodiči nebo nechtějí utrácet nehorázné ceny za nějaký ten podnájem, berou často hypotéky. Tedy půjčky určené k tomu, aby se za ně pořizovaly nemovitosti do soukromého vlastnictví. Znamená to totiž sice značnou sumu peněz a finanční závazek na dlouhá léta, jenže je to zároveň v naprosté většině případů ta jediná možnost, jak svou vlastní nemovitost získat. Kdyby měl někdo platit ze svého platu nájem a ještě šetřit na své vlastní bydlení, většinou by se ho nikdy nedočkal.
Objem poskytnutých hypoték https://www.hypotekybezregistru.cz/a6-objem-poskytnutych-hypotek-za-lonsky-rok-vrostl-o-40-procent/ pak svědčí o tom, jaký je u nás o vlastní nemovitosti zájem a jaké peníze jsou ochotni našinci do vlastních nemovitostí investovat, byť je doposud nemají. A jak bylo spočítáno, roste o takové hypotéky zájem.
Jen v roce 2011 si našinci v této formě například napůjčovali o čtyřicet procent peněz více než o rok dříve, což představovalo u bank rekordních 71088 hypoték v celkové výši dosahující téměř 120 miliard korun. A nešlo tu jenom o hypotéky pro jednotlivé občany, ale i pro různé společnosti, města či obce, jimž bylo bankami půjčeno celých 141 miliard, o sedmačtyřicet procent více než v roce tomuto předcházejícím. A tento zájem neutuchá dodnes. Protože bydlet se chce. A jen málokdo si může sehnat vlastní bydlení za svoje úspory.