Šetřit můžeme i tak, že věnujeme pozornost zdánlivým maličkostem. Těm, na které „ve víru uspěchané doby“ a každodenního stresu zapomínáme. Připomeňme si několik z nich.
Topíme, ale nepřetápíme
V bytě je ideální topit na teplotu asi 19 až 22 °C. To úplně stačí. A v ložnici je nejlépe topit jen na 17 až 19 °C. Pro klidný spánek je to nejlepší. V přetopené místnosti se jen zbytečně v noci budíme. Pozornost věnujeme tomu, abychom na všech topných tělesech v domácnosti měli funkční ventily a mohli jsme jimi topení dle aktuální potřeby regulovat. Naprosto nevhodné je topení vypínat úplně. Pokud pak chceme znovu vychladlé místnosti znovu zahřát, spotřebujeme více energie a stojí to víc.
Nenecháváme na spotřebičích pohotovostní režim
Říká se mu také „tichý zloděj“. A pokud necháváme pravidelně v pohotovostním režimu více přístrojů, tak nás to přijde zbytečně draho.
Neplýtváme zbytečně v kuchyni
Nepouštíme zbytečně moc vody. Tu, kterou jsme například jen omyli ovoce můžeme zachytit do nádoby a použít k zálivce květin. Energii šetří používání pokliček na hrnce. Dále se dá dost ušetřit výběrem vhodné varné desky. Dle odborníků je nejúspornější varná deska indukční.
Šetříme v koupelně a na WC
Zajistíme, aby nekapaly kohoutky nebo dokonce neprotékala zbytečně voda v toaletě. Také to pravidelně kontrolujeme. Na kohoutky nainstalujeme perlátory (ušetří až polovinu vody!), na toaletu regulaci splachování. Při koupi hlavic a baterií do sprch volíme úsporné typy.
Dobíjíme baterie
Když doma používáme hodně baterií, rozhodně se vyplatí pořízení a používání dobíječky na baterie a baterií dobíjecích. Toto řešení je navíc ekologičtější!
Svítíme chytře
Vhodným osvětlením ušetříme až dvacet procent spotřeby elektrické energie domácnosti. Nejlepší je pořízení LED zdrojů. Nejenže jsou ve srovnání s klasickými žárovkami velice úsporné, ale také umožňují regulaci intenzity osvětlení, využití stmívačů. Ty vytváří i příjemnou večerní atmosféru.